Jak efektywnie spędzić wakacje, gdy zaległości w szkole są tak duże?

Wakacje w pełni, ale czy tak naprawdę uczniowie na nie zasłużyli? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista, bo z jednej strony uczestniczyli w nauce zdalnej, ale z drugiej wielu z nich zwyczajnie oszukiwało na testach, ale też często wyłączało kamerki bądź zwyczajnie zamiast w domu uczestniczyć w lekcjach, siedzieli w autobusie czy bawili się z przyjaciółmi. Owszem pandemia znacząco wpłynęła na szkolnictwo, ale nie będziemy oszukiwać, że w tym roku szkolnym uczniowie jakoś bardzo dużo się uczyli. Niestety zaległości są bardzo duże. Tutaj pojawia się uzasadnione pytanie: czy przypadkiem nie powinni jakoś bardziej efektywnie spędzać tego wolnego czasu?

Czas na naukę i czas na zabawę

Były plany, by przedłużyć rok szkolny, by dzieciaki mogły choć odrobinę nadrobić zaległości. Ale z tego pomysłu nikt nie był zadowolony, a wręcz można było usłyszeć krytyczne głosy zarówno uczniów, jak i rodziców oraz oczywiście nauczycieli. Jednak sytuacja jest jaka jest, zatem takie rozwiązanie wcale nie byłoby głupie, ale wymagałoby dodatkowego nakładu pracy, a jak wiadomo w wakacje nie trzeba nic robić – to sarkazm, ale jednak truizmem jest to, że w większości dzieci w wakacje potrafią spędzać czas mało aktywnie. Dlatego też warto zastanowić się, czy przypadkiem nie powinni oni tego czasu spędzić na nauce. Nie mamy tu oczywiście na myśli spędzania 8 godzin przy książkach. Jednak choćby godzina dziennie naprawdę wystarczyłaby, aby nadrobić choć część zaległości. W końcu dzieci miałyby czas zarówno na zabawę, jak i naukę. Jednak, czy aby na pewno rodzice ich zmotywują do nauki i czy oni będą zmotywowani, by spędzać czas przed książkami, a nie z padem w ręce?

Odrobina wysiłku nie zaszkodzi

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych pokazała, że młodzież ma coraz mniejsza wiedzę, co oczywiście przełożyło się na wyniki z egzaminów. Z jednej strony wiele dzieci miało lepsze oceny na świadectwie, a z drugiej fatalnie napisało egzamin- taki paradoks. Aż chce się dać tezę, że chyba sporo z nich oszukiwało, bo rozdźwięk między ocenami, a wynikami egzaminów był ogromny. Dlatego też warto zachęcić dzieci do spędzania czasu bardziej aktywnie, a wiec z książkami. Godzina czy dwie nie sprawią, że nie będą one miały czasu na zabawę, lecz zwyczajnie znajdą i czas na naukę i na zabawę, a dzięki temu ich zaległości zdecydowanie się zmniejszą, co z kolei pozwoli im lepiej przygotować się do kolejnego roku szkolnego. Tym bardziej, że od lekarzy i wirusologów można usłyszeć głosy, iż czeka nas kolejna fala pandemii, szczególnie jeżeli nic się nie zmieni i nadal będzie tak wiele osób, które są koronasceptykami.

Nauka i zabawa w jednym

Wakacje to czas wypoczynku, ale często lenistwa. Jednak te wolne dni lepiej wykorzystać na naukę, która de facto może być także zabawą. Jeżeli jedziecie na urlop, to zamiast spędzać czas na siedzeniu całe dnie na plaży, warto wyjść do muzeum, teatru czy nawet opery. Dodatkowo można zabrać ze sobą książki i np. poczytać w czasie popołudniowego relaksu. Tym bardziej, że nadal będziecie mieć czas na siedzenie na plaży, czy też pływanie bądź pisanie postów w mediach społecznościowych.

Ruch to zdrowie

Czas najwyższy wyrobić w sobie także odpowiednie nawyki, dzięki, którym można nauczyć się samodyscypliny. Przede wszystkim poza siedzeniem na plaży należy także pójść na długi spacer, pobiegać czy nawet pograć w tenisa. Trzeba wiedzieć, że aktywność fizyczna wpisuje się w zdrowy styl życia, stąd dzięki niej można lepiej się poczuć, ale też wyrobić kondycję, dzięki której ćwiczenia na lekcjach wychowania fizycznego nie będą już tak męczyły, a lekcje matematyki nie będą tak wyczerpujące. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest planowanie i to zaplanowanie rodzinie dnia od rana do wieczora i nie mamy tutaj na myśli planera godzinnego lecz raczej zadbanie, by w ciągu dnia rodzina miała czas na zabawę, ale też była aktywna fizycznie czy mogła odpocząć, a do tego wszyscy także dbali o samorozwój – dzieci poprzez naukę, a dorośli, czytając ciekawe dla siebie książki.

Warto, a nawet trzeba wykorzystać czas wakacji na naukę. Choć nie oznacza to wcale, że trzeba cały dzień spędzać ucząc się. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.

Copyright © All rights reserved.