Truskawki, pomidory i inne owoce; czy ich uprawa na balkonie, to dobry pomysł?

balkon

Uprawa warzyw na balkonie, to coraz bardziej popularna praktyka. Można pozyskać trochę świeżych warzyw, owoców, czy ziół praktycznie za darmo, no i bez stosowania bardzo szkodliwych środków ochrony roślin. Powstało wiele nowych odmian roślin specjalnie przystosowanych pod uprawę na balkonie.

Truskawki pnące, mini papryki, krzewiaste pomidory, mini bakłażany, mini marchewki i wiele wiele innych, które z łatwością rozrastają się w pojemnikach i skrzyniach balkonowych. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnym ostrzeżeniu. Balkony mają swoją dopuszczalną masę użytkową. Niestety wielu ludzi myśli, że to około 150 kilogramów na metra kwadratowy, a to niestety nie jest prawdą. Ciężar człowieka stojącego przez chwilę na balkonie, to coś zupełnie innego niż 150 kilogramów stojących przez kilka miesięcy w jednym miejscu. Balkon może zacząć pękać.

Należy regularnie oglądać i zaznaczać ewentualne pęknięcia, by zawsze mieć pewność, czy się powiększają, czy nie. Należy też pamiętać, że na starych projektach budynków są podawane masy dopuszczalne uwzględniające użycie materiałów podanych w projekcie. Kiedyś jednak nagminnie zdarzało się, że cement przywłaszczano sobie i zastępowano go piaskiem, dlatego beton powstały w ten sposób nie ma takiej trwałości jak ten przygotowany zgodnie z przepisem.

Kilka doniczek, czy małe skrzynki, to świetny pomysł, ale z dużymi skrzyniami o dużej masie bardzo był uważała. Proszę też pamiętać, że należy uwzględnić masę wody, którą przecież codziennie dolewamy. Gdy woda gdzieś ścieka, albo materiały tworzące donice nią nasiąkają ciężar jeszcze bardziej wzrasta. Obliczając masę swoich donic należy uwzględniać ciężar ziemi po uwodnieniu, a nie przed, gdyż ziemia w sprzedaży – prosto ze sklepu jest bardzo lekka, natomiast po podlaniu zwiększa swoją masę nawet dwa razy.

Pamiętaj, żeby każdego dnia zdrowo się odżywiać, spożywając nie tylko owoce, ale również inne rodzaje żywności naładowane składnikami odżywczymi, takie jak najzdrowsze sery na utratę wagi, najlepsze orzechy i ziarna, wysoce odżywcze zielone warzywa liściaste itp.

Copyright © All rights reserved.