Czy można jeść desery na diecie?

Deser i odchudzanie to dwa czynniki, które nie muszą się wzajemnie wykluczać. Twierdzimy, że jeśli kochasz słodycze, wycinanie ich całkowicie z diety może zaszkodzić, a nie pomóc, jeśli chodzi o utratę wagi. Kluczem jest dokonywanie zdrowszych wyborów, jeśli chodzi o jedzenie deseru, niezależnie od tego, co jesz, jak często jesz lub ile.

Czy desery mogą pomóc w odchudzaniu?

Jeśli masz ochotę na słodycze i próbujesz schudnąć, całkowite pominięcie słodyczy może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Delektowanie się deserem może pomóc Ci pozostać na dobrej drodze do celu.

Trudno jest utrzymać mentalność „wszystko albo nic” 24/7. Jeśli spróbujesz utrzymać to nastawienie, zakazując wszystkie „złe” pokarmy i próbując trzymać się tylko „dobrych” pokarmów, prawdopodobnie skończysz czując się przytłoczonym. Uczucie to może sprawić, że jeszcze trudniej będzie trzymać się z dala od rzeczy, które lubisz. Co gorsza, całkowite pozbawienie się deseru może zwiększyć twoje zachcianki.

Mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz się objadać

Jeśli pozwolisz sobie na delektowanie się deserem od czasu do czasu w ramach swojej diety, będziesz mniej skłonny do obżarstwa lub całkowitej rezygnacji z diety. Ile razy zdarzyło Ci się zjeść kawałek ciasta tuż przed rozpoczęciem diety i powiedzieć sobie „to ostatni kęs, który zjem” tylko po to, aby oszukać samego siebie i zjeść lody trzy dni później. Uważanie pewnych pokarmów za zakazane i pozbawianie się ich przyjemności zwiększa tylko nasze szanse na późniejsze objadanie się. Poznaj 3 pomysły na łatwe desery, które nie zaszkodzą Ci w diecie.

Jedzenie za dużo deserów

To, jak często pobłażasz sobie, może również oddalić cię od twoich celów. Jeśli jesz ten sam czekoladowy rożek lodowy kilka razy w tygodniu, prawdopodobnie utkniesz w martwym punkcie swoich starań o utratę wagi. Kluczem jest pamiętanie o porcjach i częstotliwości, z jaką spożywasz tego typu desery.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz codziennie czegoś słodkiego, to sprowadza się to tylko do wielkości porcji. Kawałek ciemnej czekolady, lub mały herbatnik to doskonałe przykłady codziennego deseru, który raczej nie będzie sabotował Twoich wysiłków w kierunku utraty wagi.

Poczucie winy lub wstydu po zjedzenie deseru

Dawanie sobie przyzwolenia na delektowanie się deserem tylko po to, by potem czuć się winnym, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Jeśli tak się czujesz, oznacza to, że nadal postrzegasz je jako „złe jedzenie” i nie zaakceptowałeś ich w pełni jako coś, co może być zdrową częścią Twojego planu żywieniowego. Kiedy uznajemy żywność za „dobrą” lub „złą”, sugerujemy wzajemną wyłączność, a to nie jest sposób działania żywności. Ta mentalność kojarzy jedzenie z moralnością, a ten tok myślenia może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Badanie z marca 2014 roku opublikowane w Appetite wykazało, że kobiety z celem utraty wagi, które kojarzyły ciasto czekoladowe z poczuciem winy, odniosły mniejszy sukces w utracie rzeczywistej wagi niż te, które kojarzyły deser z uczuciem świętowania. Innymi słowy, to jak postrzegasz pewne pokarmy może mieć wpływ na Twój sukces w odchudzaniu.

Copyright © All rights reserved.