Oznaki zbyt intensywnej nauki
Dziś porozmawiamy o zbyt intensywnym studiowaniu. Potocznie używamy określenia „wypalenie się” na studiach. Przesada w tym zakresie może być szkodliwa dla naszego zdrowia psychicznego i nie zawsze gwarantuje najlepsze rezultaty. Przyjrzyjmy się 5 oznakom, które pomogą Ci uświadomić sobie, kiedy nadszedł czas, aby przestać się uczyć, przynajmniej do następnego dnia.
1. Zmęczenie oczu
Są chwile, kiedy twoje oczy mówią dość. Jak to robią? Zaczynają się robić czerwone i opuchnięte. Jeśli nie słuchamy komunikatów naszego ciała, kolejną nieuniknioną rzeczą jest silny ból głowy. Jeśli więc masz któryś z opisanych przeze mnie objawów, najlepiej jest przestać studiować i wrócić do pracy następnego dnia. Z kilkoma dobrymi godzinami snu w międzyczasie.
2. Ból pleców
Czymś bardzo typowym podczas długich sesji nauki jest ból pleców w odcinku szyjnym. Ból nie zniknie w magiczny sposób, dopóki nie zmienisz pozycji, w której się znajdujesz i nie położysz się. Zauważmy, że jeśli jesteśmy zrelaksowani, siedzimy i oglądamy seriale, to nie będziemy mieć bólu pleców. Ale jeśli się uczymy, to tak. Dzieje się tak z powodu stresu i niepokoju spowodowanego studiowaniem.
3. Sen
Ciągłe ziewanie jest oznaką, że czas na sen, a nie na naukę. Tym, którzy wstają wcześnie i ziewają, nie zalecam zaprzestania nauki, ale raczej wcześniejsze pójście spać. Ale dla tych, którzy uczą się godzinami, a oczy im się zamykają, nadszedł czas, aby przestać się uczyć. Sprawdź, ile godzin dziennie powinno przeznaczać się na naukę.
4. Brak postępów w nauce
Jeśli czytamy tekst i zdajemy sobie sprawę, że minęło piętnaście minut, a my wciąż jesteśmy na tej samej stronie, to dlatego, że nasza koncentracja osłabła.
5. Popełnianie głupich błędów
Wykonujemy super zaawansowane obliczenia i popełniamy błąd. Wynik nie jest prawidłowy. Przechodzimy przez kolejne kroki i widzimy, że dodaliśmy 2 + 2 = 5. Jeśli jesteśmy już późno, to może się okazać, że stało się tak nie dlatego, że jesteśmy idiotami, ale dlatego, że mózg obniżył swój poziom koncentracji z powodu zmęczenia.
Krótko mówiąc: zbyt intensywna nauka ma swoją cenę
A ceną za zbyt intensywne studiowanie jest właśnie nasza energia. Wielu z Was myśli sobie: „Nie mogę przestać się uczyć, bo nie zdążyłem wszystkiego zrobić”. Cóż, dwie rzeczy na ten temat:
Po pierwsze, postaraj się poprawić swoje techniki nauki i skupić się na tym, co najważniejsze. Musisz mieć tendencję do skracania czasu nauki. A po drugie, kiedy umysł już nie działa tak, jak powinien, nie ma sensu dalej stawiać mu wymagań. Musimy zaakceptować fakt, że bez względu na to, jak młodzi jesteśmy, wszyscy mamy pewne ograniczenia. Jeśli ją przekroczymy, narażamy swoje zdrowie.