Wapń na diecie wegańskiej

wapn

Coraz więcej osób w pełni świadomie rezygnuje z jedzenia nie tylko mięsa, ale też i wszelkich innych produktów odzwierzęcych, takich jak sery żółte, twarogi, jajka, kefiry, jogurty naturalne czy maślanki. A to właśnie te produkty są najbardziej bogate w wapń, czyli podstawowy budulec kości, tworzący je aż w 99 procentach!

Dieta wegańska może być bardzo zdrowa, jednakże należy uważać na to, by stosując ją, nie doprowadzić u siebie do wywołania jakichkolwiek niedoborów pokarmowych. Szczególnie negatywny wpływ na zdrowie będzie mieć właśnie niedobór wapnia. Jest on tak samo groźny dla dzieci i osób młodych, jak i ludzi dorosłych czy starszych. Czy z uwagi na ewentualne niedobory wapnia należy więc wrócić do spożywania pokarmów odzwierzęcych i zmusić się do jedzenia mięsa bądź produktów nabiałowych? Niekoniecznie. Wapń można też przecież pozyskać z zupełnie innych produktów, które nie będą produktami odzwierzęcymi.

W trakcie tworzenia zbilansowanej diety należy brać pod uwagę też inne niezbędne składniki, jak żelazo. Sprawdź, jaka żywność ma najwięcej żelaza, odwiedzając https://www.emeryt.pl/zywnosc-bogata-w-zelazo/.

Co prawda ten występujący w nabiale czy mięsie wchłania się najlepiej i na ogół jest najszybciej wykorzystywany przez organizm, ale nie jest to wystarczający powód do tego, by zaprzestać żywienia wegańskiego. Istnieją liczne wegańskie źródła wapnia. Powinni się nimi zainteresować wszyscy weganie. Jak bowiem udowodnili naukowcy przeprowadzający badania na uniwersytecie University of Oxford, osoby stosujące diety wegańskie rzeczywiście przyswajają znacznie mniej wapnia od osób żywiących się w sposób „tradycyjny” i przez to nieraz mają osłabione kości, które szybciej się u nich łamią. Jak temu zapobiec?

Trzeba oczywiście w jakiś sposób wprowadzić większą ilość wapnia do codziennej diety. Można ten cel osiągnąć przy pomocy różnego rodzaju naturalnych produktów. Dość dużo wapnia zawierają nasiona sezamu, nasiona chia, komosa ryżowa oraz zielone warzywa liściaste. Te naturalne wegańskie źródła wapnia czasem warto też zastąpić albo uzupełnić dodatkową suplementacją. Tak naprawdę wszyscy weganie powinni przyjmować w suplementach zarówno wapń, jak i witaminę B12.

Copyright © All rights reserved.